Múltból a jövő felé. Pécsi egyetemtörténeti állandó kiállítás
Az állandó kiállításban a középkori, 1367-ben alapított egyetemtől a 21. századig mutatjuk be az egyetem és jogelőd intézményeinek történetét. A kiállítás tudományterületenként ismerteti az egyetemi karok történetét, az itt oktató professzorok munkásságát, a hallgatói életet, a tudományos munkát. Az egyetem klinikái és az itt folyó gyógyító tevékenység is külön egységet képez, melyet orvosi eszközök, fényképek, a betegek emlékei színesítenek.
Néhány különlegesség is látható, például Ádám Antal alkotmánybírói lánca, Szentágothai János mikroszkópja, Prinz Gyula személyes tárgyai, Keserü Ilona egy műve, egy Commodore számítógép vagy az egyetem rektorait ábrázoló festmények.
Dokumentumok a Klimo könyvtár történetéből
Az első nyilvános magyarországi könyvtár történetéről szóló kiállítás az intézmény működése során keletkezett dokumentumokon keresztül kínál bepillantást a gyűjtemény múltjába és jelenébe. A Szepesy-terem nyolc vitrinje a könyvtár történetét hármas tagolásban mutatja be. Az 1774-es évvel kezdődő alapítás korszaka Klimo György püspök nevéhez fűződik, ezt követi az 1832-es költözés után a rendszerezés korszaka Szepesy Ignác püspöksége alatt, végül az Erzsébet Tudományegyetem 1923-as Pécsre költözésével az egyetemi könyvtár korszaka következik a gyűjtemény életében. A vitrinekben nemcsak a korszakoknak megfelelő katalógusokat, katalóguscédulákat, kölcsönzési jegyzékeket és vendégkönyveket láthatunk, de az egykori könyvtárosok tudományos munkáin keresztül a könyvtár mint kutatóhely is hangsúlyosan megjelenik.
Régi könyvek titkai. Állandó kiállítás a Klimo Könyvtár Aranytermében.
A kiállítás a Klimo Könyvtár állományáról nyújt áttekintést. Az ablak felőli vitrinsorban általános könyv- és könyvtártörténeti témákat dolgozunk fel, mint a nyomtatott könyv története, híresebb nyomdák termékei, kötéstípusok, kéziratos bejegyzések és ex libirisek.
A folyosó felőli vitrinsoron a könyvtár állományából állítunk ki könyveket az Egyetemes Tizedes Osztályozási rendszer szerinti tematikus felosztásban. A válogatás alapján képet kaphatunk arról, hogy 17–19. században melyek voltak a legfontosabb és legjellemzőbb művek a tudomány és a művelődés terén.
Időszaki kiállítások:
Reuter Camillo élete és munkássága
A kiállítás a legendás pécsi
ideggyógyász professzor Reuter Camillo életújtát és kifejezéspatológiai
gyűjteményét mutatja be. Budapesti egyetemi tanulmányai, a Moravcsik klinikán
töltött évek, az első világháborúban katonaorvosi időszaka mellett kiemelten foglalkozik
a kiállítás az Erzsébet Tudományegyetemen végzett munkájával.
A kifejezéspatológiai kutatások a pszichiátriai betegek által, a betegségük különböző stádiumaiban készített alkotásokat vizsgálja. Reuter Camillo a pécsi klinika igazgatója 1918 és 1945 között mintegy 2000 rajzot és festményt gyűjtött össze és rendszerezett a klinikán kezelt betegek alkotásai közül. A műalkotások megőrzése mellett részletes kórtörténeti leírásokat is rögzített a betegekről. Egy-egy alkotóhoz kapcsolódóan egész életműveket sikerült így megőrizni, ugyanakkor az adott betegség klinikai lefolyása is végigkövethető volt az alkotásokon keresztül. A kiállításban gazdag válogatás látható a betegek rajzaiból és az azt feldolgozó tudományos művekből.
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!