1740. október 18-án született Dugonics András, a magyar matematikai műnyelv megteremtője és a magyar regényírás úttörő alakja. Ezen az emléknapon Dugonics munkássága előtt tisztelgünk, illetve a magyar irodalom és regényírás jelentőségére hívjuk fel a figyelmet. Legsikeresebb műve az első, magyar nyelven írt regényként számon tartott Etelka.
A Történeti Gyűjtemények Osztálya jóvoltából a kétkötetes történet második kiadása (1791) megtekinthető a vitrin polcain olyan magyar regényekkel együtt, amelyek méltán híresek külföldön is: A Pál utcai fiúk (Molnár Ferenc), Sorstalanság (Kertész Imre), Színek és évek (Kaffka Margit), Szindbád (Krúdy Gyula), A jó palócok (Mikszáth Kálmán), A szőke ciklon (Rejtő Jenő).
Dugonics András Etelka című, 1788-ban megjelent regénye a magyar preromantika egyik legfontosabb eseménye. Jelentőségét már csak az is növeli, hogy ez volt az első magyar könyvsiker; kinyomtatott ezer példánya egy év alatt elfogyott, és a magyar olvasóközönség egységesen lelkesedett érte. Az Etelkával nyert a magyar szépirodalmi mű polgárjogot, és népszerűségére jellemző, hogy rengeteg újszülöttet kereszteltek el ekkor Etelkának. Sikerét a könyv elsősorban a romantikus mozzanatainak köszönhette. Az Etelka Árpád fejedelem korában játszódik, benne a nemzeti múlt és a nép kultusza öltenek ponyvaregényformát.
A kiállítást készítette: Pató Diána
Fotó: Szemes-Révész Enikő Evelin
Forrás: jelesnapok.oszk.hu I moly.hu