Mindenkép(p)en olvasunk

Kiadó:
Európa - Kriterion
ISBN:
963 071 463 9
Kiadás éve:
1979
Mű a katalógusban:

A rovarok környezete és viselkedése

Ahogy Fabre nagyítóval a kezében, házának kertjében a kaparódarazsak, káposztalepkék vagy a kétöves pihelégy viselkedését vizsgálja, ugyanazzal a türelmes figyelemmel tanulmányozza Marcel Proust – egy rovarász kíváncsiságával és mimikrijével – az arisztokrata, s polgári szalonok szociológiáját. Itt is, ott is egy zárt miliővel találkozunk. Minderről közvetlen utalás is árulkodik Proust regényében. De az sem véletlen, ahogy Fabre művének címe a Rovartani emlékezések (Souvenirs entomologiques) – melynek tíz kötetéből a magyar kiadás csak egy szűk válogatást ad –, s Az eltűnt idő nyomában egymásra pillant. Mert az emlékezés írásmódjában közvetlenül összekapcsolódik az író narratív személyessége és alkotásának tárgya, illetve gondolkodása és gondolkodásának mindennapi helyszínei, szituációi.



Nagy András muzeológus, esztéta, Janus Pannonius Múzeum, Képző- és iparművészeti osztály Fabre-nál nem az etológia tudományának objektív kristályterében vagyunk, hiszen mindaz, ami tényként megtudható a rovarokról, együtt van annak hétköznapi és tudósi életkörülményeivel, aki ezt elmondja. Így válik írása tanítássá, stílusának finom árnyalatai pedig – 1910-ben irodalmi Nobel-díjra jelölve – szépirodalommá. Könyve olyan szűk terekbe vonja olvasóját, ahol a kicsinységeken való aprólékos elidőzés nyugodt koncentrációja az olvasás idejével azonos. Az idő megállításának ez a világnézete illusztrációira lel a rövid motívumokból és dallamtöredékekből lassan építkező éjszaka zenéiben – Bartók egyes művei vagy a kortárs zeneszerzők közül George Crumb „rovarzenéje” sorolható ide –, ábrázolási módszerének művészi igazolásaként.

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!


Nagy András muzeológus ajánlásával

Janus Pannonius Múzeum