A Galaxis útikalauz stopposoknak eredetileg egy BBC Rádió 4 tudományos fantasztikus komédia sorozat volt amelyet 1978-ban kezdtek közvetíteni. Egyik barátom szerint, aki hallgatta a sorozatot, a közvetítések alatt megállt az élet Angliában. Nem véletlen, hogy a sorozat alapján született regények, TV sorozat, film, LP, CD, hangoskönyv, képregény, számítógépes játék stb. is világszerte rendkívül népszerűek lettek. Olyannyira, hogy az Egyesült Királyságban 2003-ban minden idők 4. legnépszerűbb regényének szavazták meg, megelőzve a Harry Potter könyveket. A „Kalauz” öt regényből áll: Galaxis útikalauz stopposoknak; Vendéglő a világ végén; Az élet, a világmindenség, meg minden; Viszlát, és kösz a halakat!; Jobbára ártalmatlan.
Rádiósorozat gyökereinek megfelelően rövid komikus jelenetekből áll, amelyek végén a hősök egy látszólag megoldhatatlan, de természetesen a következő jelentben megoldódó életveszélyes helyzetbe kerülnek. Akit zavar a sci-fi környezet, fogja fel az egészet egy mesének, mert nem a cselekmény a lényeg.
Ami számomra sokkal fontosabb, az a könyv humora. A poénok egy része első olvasásra is hatalmas, nagyobb részük árnyaltabb, többszöri olvasás esetén is egyre újabbakat fedez fel az ember. Amiért viszont tényleg mindenkinek őszintén tudom javasolni a könyvet, az mélyen filozofikus volta. Ez nem biztos, hogy első olvasásra feltűnik, de minden bizonnyal ezért olvassa el az ember sokadjára is, amikor a cselekményt és a poénokat már kívülről fújja.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!