Arthur Koestler Sötétség délben című regényének vitathatatlanul a XX. század legfontosabb könyvei között a helye. Igazi „európai” mű: a Budapesten született szerző németül írta meg Párizsban, majd 1940-ben Londonban jelent meg. Amikor a boltokba került, Koestler, mint afféle gyanús bevándorló, a pentonville-i börtön foglya volt. A rövid, drámai történet azt mutatja be, milyen következményekkel jár, ha valaki elfogadja ártatlan emberek politikai okokból történő elpusztítását. Konkrétan a szovjet politikai perek világát idézi fel: a bebörtönzött bolsevik vezető visszaemlékezik múltjának különböző epizódjaira, és ráébred, hogy csak azt az utat járja be, amelyet ő jelölt ki mások számára. A regény megelőzte korát: megjelenésekor a nyugat-európaiak többsége még nem örült, hogy felhívták a figyelmet a náci Németországgal harcoló szövetségesének, a sztálini Szovjetuniónak embertelen politikai gyakorlatára.
Pár év múlva azonban a Sötétség délben olyan híressé vált, hogy Lucreţiu Pătrăşcanu, a romániai koncepciós perek egyik kommunista áldozata ellen az volt az egyik vádpont, hogy elolvasta ezt a könyvet. Magyarországon csak közvetlenül a rendszerváltás előtt jelenhetett meg.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!