Könyvajánló

Kiadó:
Gondolat Kiadó
ISBN:
963 961 051 8
Kiadás éve:
2006
Mű a katalógusban:

A nőnevelés évezredei

A nők történetének és a nevelés históriájának kiemelkedő, napjainkban gyakran kutatott területét jelenti a nőnevelés múltjának feltárása. Az elmúlt több mint száz évben világszerte sok adatot hoztak felszínre és elemeztek a lánynevelés, a női művelődés történetének kutatói. Hosszabb és rövidebb lélegzetű önálló monográfiák, tanulmánykötetek, szemelvénygyűjtemények, cikkek és esszék íródtak a leánynevelés és női művelődés történetének eddigi kutatási eredményeiről, valamint összefoglaló, a női emancipációval átfogóan, több szempontból foglalkozó művek részletei szólnak ugyanerről. Pukánszky Béla szegedi professzor, korunk egyik legkiemelkedőbb hazai neveléstörténésze.



 

Prof. Dr. Kéri Katalin egyetemi tanár, tanszékvezető, PTE Bölcsészettudományi Kar, Nevelés- és Művelődéstörténeti Tanszék

„...ANNYI NEMES ÉS SZÉP, AMI AZ EMBERISÉGET
FELEMELI, A TI NEMETEK MŰVE.”

(Részlet Széchenyi István Hitel című művének
Honunk szebb lelkű asszonyinak írott Ajánlásából, 1830)

 

A nőnevelés évezredei című munkájával a téma első átfogó hazai összegzését adta. Művében széles elsődleges és másodlagos forrásbázisra támaszkodva foglalta össze a magyar és egyetemes lánynevelés történetét az ókortól napjainkig.

A kötetben a szerző érvényre juttatta a neveléstörténet-írás új tendenciáit: az eszme- és iskolatörténeti megközelítés mellett a művelődés- és társadalomtörténeti alapozás jellemzi a művet. A kötet külön érdeme, hogy benne számos, a nőnevelés-történet kiemelkedő női alakjait bemutató mikro-életrajz található, melyek a jövőben akár új kutatások kiindulópontjai lehetnek.

Ez, a képekkel és forrásidézetekkel gazdagon illusztrált könyv fontos olvasmány lehet mindazoknak, akik szeretnének többet megtudni arról, hogy milyen lépései, állomásai is voltak annak a végeláthatatlanul hosszú (jó ötezer éves) folyamatnak, amíg a lányok és nők ugyanolyan természetességgel léphettek be a különböző szintű iskolák kapuján, mint ahogyan azt a fiúk és férfiak már a történelem legelső, ókori sumér vagy egyiptomi iskoláiban megtehették. Pukánszky Béla szerint, képletesen szólva „a nőnevelés története hasonlatos a Hold túlsó oldalához: az emberek évezredekig csak találgathattak róla, és ismereteink ma is hiányosak”. Az általam ajánlott könyv éppen emiatt hiánypótló és nélkülözhetetlen olvasmány a nőtörténet és a neveléstörténet, tágabb értelemben pedig az emberiség története iránt érdeklődő olvasók számára.

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!