Könyvajánló

Kiadó:
Mérték
ISBN:
963 9519 51 0
Kiadás éve:
2004
Mű a katalógusban:

Y: a „dekadens” kromoszóma

Nem vették még észre, hogy a "férfiasságról szóló" könyvek többségét női szerzők írják? "A szerencsétlen férfiakról egyrészt zavarba ejtő (The PenisBook), másrészt epés (Ha a férfi beszélni tudna...) könyvek jelennek meg, de a palettán az állat- és növényvilág is szerepel. Fél évszázaddal később, hogy Simone de Beauvoir azt állította A második nem című - szükségtelen említeni, hogy a nőkről szóló - könyvében, hogy "egy férfi soha nem kezdene könyvet írni az emberi hím különös helyzetéről, az első nem (ha még nevezhetjük így a férfiakat) irodalmi műfajjá vált. A művek többsége a gének által hajtott erős szeparációs érzésről szól." - kezdi előszavában Steven Jones, akinek ez a könyve a második kísérlete arra, hogy "Darwin írói árnyékában dolgozzék".



A nagy összegző biológus Az ember származása és a szexuális kiválasztódás című művének gondolatait vizsgálja újra végig, magyaráz meg sok kérdést, amelyeket még Darwin vetett fel, de bizonyítékokkal nem tudott alátámasztani.

Ambrus Attila József informatikus-könyvtáros, PTE Egyetemi Könyvtár, Közönségkapcsolati Osztály Jones a mai biológia tudományi ismereteinek birtokosaként – bár ő magát puszta megfigyelőnek tartja – azt bizonyítja, hogy míg Darwin nyomán a Homo sapiens lett a biológia tárgya, addig mindenki elfelejtkezett a férfiről, aki származásilag nem ugyanolyan, mint a nő.

A 21. századra pedig szinte észrevétlen felbukkant a férfiassággal foglalkozó új tudomány.

 

Woody Allan állítása szerint „az agyam a második legkedvesebb szervem, ám az első szükségleteinek orvoslására néha teátrális körülmények közt került sor”. Ki gondolná róla, hogy nem igazi férfi? A „kinézet” és a „hatás” néha teljességgel ellentmondó, a humor mindenesetre mindig „nyerő”.A sarlatánság évei után az orvostudomány is foglalkozni kezdett a test és az agy szexuális zavaraival. A szerelem kémiával kezdődik, de fizikával végződik: pumpák, billentyűk, és folyadékok működésével. Mint a hidraulikus fékrendszernél, a mechanizmus elméletileg egyszerű, a gyakorlatban azonban bonyolult.

A jó humorú könyv letehetetlen, olvasója el is felejti, hogy a tárgya valójában a genetika.

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2013. november 11-én hétfőn, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!