Európában 2014-ben alakult meg a European Citizen Science Association, mely tömöríti a közösségi tudománnyal foglalkozó különböző szakembereket és intézményeket. Célja, hogy támogassa a közösségi tudománnyal kapcsolatos tapasztalatok és ötletek megosztását, terjessze a közösségi tudományos projektek eredményeit, közösséget építsen. Aggregátorként működik, összegyűjti az európai jó gyakorlatokat, a közösségi tudománnyal kapcsolatos irányelveket, útmutatókat, kiadványokat.
Az Egyesület kidolgozta a közösségi tudomány 10 alapelvét, mely nagyban hozzájárul a projektek megvalósításához, kutatócsoportok és jogalkotók megszólításához, az eredmények tudományos elismertségéhez.
- Közösségi tudományos projektek a társadalom tagjait aktívan vonják be a tudományos munkába, melyekből új tudás vagy új értelmezés születik.
- A közösségi tudományos projektek eredménye hiteles tudományos eredmény.
- Mind a tudósoknak, mind az önkéntesen résztvevő állampolgároknak kölcsönösen előnyös a közösségi tudományos projektekben való részvétel.
- A közösségi tudományos projektekben az önkéntesek a tudományos munka akár több lépésében is részt vehetnek.
- A közösségi tudományos projektben részt vevő önkéntesek mindig kapnak visszajelzést a projektről és a munkájukról.
- A közösségi tudományt kutatási módszernek tekintik a maga korlátaival és kutatási elfogultságaival, melyeket a kutatási folyamat során figyelembe kell venni és ellenőrzés alatt kell tartani.
- A közösségi tudományos projektek adatai és metaadatai nyilvánosak, és amikor csak lehet, az eredményeket nyílt hozzáféréssel kell publikálni.
- A közösségi tudományos projektekben részt vevő önkénteseket köszönetnyilvánítás és elismerés illeti meg a projekt eredményeinek közzétételekor és a publikációkban.
- A közösségi tudományos programokat a tudományos eredményük alapján, az adatok minősége, a résztvevők tapasztalatai és a tágabb társadalmi és szakmapolitikai hatásuk alapján kell értékelni.
- A közösségi tudományos projektek vezetői figyelembe veszik a szerzői jog jogi és etikai kérdéseit, mint a szellemi tulajdon, az adatmegosztási egyezmények, a bizalmi vagyonkezelés és tevékenységük környezeti hatásait.
ECSA (European Citizen Science Association). 2015. Ten Principles of Citizen Science. Berlin.