„Egy elátkozott ékszer” A fent jelzett művet egyik oktatóm ajánlotta még évekkel ezelőtt egy kurzusán. Először a Tudásközpont egyik „elődkönyvtárából” kölcsönöztem ki, és annyira belemerültem, hogy egy nap alatt elolvastam. Később – kisebb nehézségek árán – beszereztem egy saját példányt is, és mind a mai napig minimum 4-5-ször elolvasom évente. Nem mellékesen a benne említett képzőművészeti alkotások most a háttérképeim, illetve cikkeim és dolgozataimat sokszor feldobtam a benne írt érdekességekkel. Véleményem szerint Szerb Antal egyik, ha nem a legjobban sikerült műve. Figyelemre méltóan ötvözi az olvasmányosságot és a történelmi „tényeket”. Megítélésénél figyelembe kell venni azt is, hogy a „bűntény” amiről a mű szól (lényegében egy szélhámosság és ékszerlopás története a XVIII. század végi Franciaországban), Szerb Antal korának egyik gyakran (legalábbis a mainál gyakrabban) felidézett eseménye volt, párhuzamosságot látva a két történelmi időszak között.
Így kell értékelni teljesítményét, amely kiemeli ezt a sok, sokszor szenzáció-hajhász mű közül. Pedig hangsúlyozza is, hogy ő nem mond ezekkel új dolgokat, hanem a korabeli tudományos eredményeket használja fel, igazi éleslátással és humorral övezve.
Egy mai „krimivel” ellentétben nem elégszik meg magának a bűnténynek a leírásával (hiszen már az elején kimondja, hogy célja nem annak leírása, hanem bemutatni a kort, amelyben az játszódik). Így nem ragad le a bűn megbűnhődésénél, hanem fel akarja tárni a mélyebb mozgatórugókat. Hiszen ennek a „drámának” a szereplőit nemcsak önmagukban szemléli, hanem azt akarja bemutatni, hogy milyen egyéniségek és milyen szerepeket játszanak el. „Társadalmi és történelmi drámájának” szereplői ugyanis – közvetve-közvetlenül – a későbbi Nagy Francia Forradalom eseményeit vetítik előre. Erénye a könyvnek – amellett, hogy szinte „olvastatja” magát – tehát maradandósága is (néhány elemétől, pl. XVI. Lajos „betegsége”, eltekintve), és hogy olyan „bölcsességeket” is tartalmaz, amelyet ma is minden, a történelem iránt érdeklődőnek érdemes figyelembe venni (pl.: a korok és az „emberek” különbözősége).
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2014. november 19-én szerda, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
(Forrás: Timár Lénárd Ádám PhD-hallgató, Pécsi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar Interdiszciplináris Doktori Iskola)
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!