A nyugalom című könyv különleges lélektani mélységekbe vezeti az olvasót. A történetben ábrázolt kapcsolatok minden szempontból bonyolultak, de Bartis ábrázolása teljesen világossá teszi a mögöttes tartalmakat is. Az összefüggések és előzmények fokozatosan, epizódszerűen bontakoznak ki.
Az anya, az egykor ünnepelt színésznő, miután jelképesen eltemette nyugatra disszidált hegedűművész lányát, saját világába zárkózva többé nem teszi ki lábát a lakásból. A fia, Andor, miközben sajátos módon igyekszik ellátni ingatag elmeállapotú anyját, írói karrierjét építgeti. A hegedűművész Judit Caracasból küldött utolsó képeslapja után nem jelentkezik többet, ezért Andor kezd leveleket írni Judit nevében az anyjának, és hogy hihetőbb legyen a kegyes csalás, a világ különböző pontjairól címezgeti leveleit. A szerelmet pedig a könyvtárban dolgozó Eszter hozza Andor életében, akivel a fiú a Szabadság-hídon találkozik.
Lenyűgözőek a Kádár-korszakbeli és rendszerváltás környéki életképek. A regényt olvasva nem csak láttam az akkori Magyarországot, hanem ott is voltam, éreztem a kor hangulatát, az emberek kedélyállapotát, a sör és presszókávé ízét, az akkori felolvasóestek illatát.
A regény hangoskönyv-változata Fekete Ernő hangján szólal meg. Könyvajánlómban azért gondoltam erre a változatra, mert az előadóművész értelmezi, „elődolgozza” a hall-gató számára a művet. Előadásában a történet jóval színesebbé és hitelesebbé vált, mint saját fejemben a könyv elolvasása után.
Az egyetlen szóvá mosódó jellegzetes mondatoktól („Holvoltálfiam?”) az emberi viselke-dés és gondolkodás legmélyebb megjelenítésétől, valamint a hihetetlen merész nyelvi elemektől lett ez a könyv az egyik kedvencem.
A jövendő olvasók megnyugtatásul megjegyzem, hogy bármennyire is tabudöntögető az író stílusa, egyetlen pillanatra sem téveszti össze az őszinteséget a trágársággal.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!