Mindenkép(p)en olvasunk

Kiadó:
Libri
ISBN:
978 963 310 058 5
Kiadás éve:
2012
Mű a katalógusban:

A társalgás pszichológiája

Jó dolog szépirodalmat, vagy történelmi regényt olvasni, vagy éppen költészetet olvasgatni. Ritka azonban az, amikor az ember a legszűkebb szakmájának területén „izgalmas, olvasmányos és élvezetes” könyvet olvashat. Én a pragmatikai nyelvészettel és a nyelvhasználat kognitív aspektusaival foglalkozom behatóbban, a nyelv mögött meghúzódó mentális folyamatokat és az érvelési-következtetési mechanizmusainkat kutatom. Ennek a területnek az eklatáns megvalósulása az emberi társalgás. Nem a puszta gondolkodás, hanem az verbális interakció spontán, hétköznapi megnyilvánulása, az emberek közötti szövegváltás, amely mind a nyelvi, mind pedig a környezeti kontextusokra kifinomultan érzékeny úgy, hogy közben egy állandó értelmezési folyamat és közös jelentés-szerkesztési tevékenység céljait szolgálja.



Prof. Dr. Komlósi László Imre egyetemi tanár, rektor-helyettes, PTE Központi Igazgatás, Rektori Hivatal Pléh Csaba a pragmatika tanulmányozása területén felgyülemlett elméleti tudást játszi könnyedséggel ötvözi a végtelen számú társalgási lehetőség tényleges elemzésével. Minden egyes társalgási szelet tele van éber odafigyeléssel, tudat alatti értelmezésekkel és nem utolsó sorban rejtett vagy kirobbanó humorral. A legtanulságosabb talán az, amikor magunkat látjuk kívülről, azaz a saját beszédmódjainkat figyeljük meg tudatos, elméleti-alapokon nyugvó elemzések révén. Pléh Csaba szellemes és tanulságos könyve éppen ezt adja meg nekünk, amely nélkül az egyik legnagyobb szellemi kincsünk és innovatív képességünk mellett sétálnánk el szótlanul és észrevétlenül.

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2012. november 21-én szerdán, 14.30 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!