A Faustot azoknak ajánlom, akik gondolkodni szeretnének. Goethe hőse, Faust szintén gondolkodó ember és az igazság rabja. Nem éri be azzal amit hisz, ellenőrzött tudásra vágyik. Nem éri be az elméletekkel, tapasztalatra és élményekre tör. Csoda-e, hogy végül egymás oldalán találják magukat az ördöggel, s alkuval felérő fogadást kötnek egymással. Faust kalandos útját Goethe csodálatos verselése szegélyezi. A Faustban a humor, a kicsapongás, vagy akár a bujaság is remekül megfér a lét legnagyobb kérdéseinek feszegetésével és a mély bölcselettel. A mű cselekménye megzabolázhatatlanul tör utat az örök igazságok világába, függetlenül attól, hogy éppen a korabeli szatíra, a varázslat, a mitológia, a tudomány, vagy a történelem áll-e a középpontban.
Az olvasónak az a benyomása támad, hogy a Faustban Goethe minden sora és minden gondolata örökérvényű, az utolsó vesszőig és az utolsó pontig. Páratlan szerencsénk nekünk magyar olvasóknak, hogy Jékely Zoltán és Kálnoky László fordításában olvashatjuk a művet, amelyet némi elragadtatással az eredeti német nyelvű változatnál is jobbnak érezhetünk olykor.
Ha szemlélődve járunk manapság, észrevesszük hogy hányan és hányan vágynak kétségbeesetten és egyre tanácstalanabbul a gazdagságra, a szépségre és a másokét meghaladó tudásra. A Faust olyan kincsesláda, melynek a fedelét felnyitva kedvünk szerint vehetjük magunkhoz mindezeket, de ne feledjük: eközben óhatatlanul át is értékeljük a gazdagságról, a szépségről és a tudásról alkotott fogalmainkat.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2014. november 19-én szerda, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
(Forrás: Dr. Kecskés András egyetemi adjunktus, PTE Állam- és Jogtudományi Kar, Gazdasági és Kereskedelmi Jogi Tanszék)