Számomra korábban ismeretlen, azóta viszont személyesen is megismert amerikai szerző, Jared Diamond: „Collapse, How Societies Choose to Fail or Survive” című (Viking Press, 2005), később magyarul is kiadott munkájára véletlenül bukkantam rá egy amszterdami könyvesboltban 2005-ben. A könyvben számtalan tanulságos történelmi példát olvashatunk arról, hogy egy-egy közösség vagy társadalom mennyire volt képes olyan gazdasági-társadalmi rendszert kiépíteni, amely hosszabb-rövidebb ideig működőképesnek, fenntarthatónak bizonyult, és számtalan olyan példát is, ahol az adott közösségek nem voltak képesek kezelni a kritikus problémákat.
A könyvben vizsgált társadalmak, közösségek sikerességét, illetve sikertelenségét természetesen több tényezőre lehet visszavezetni, de az esetek többségében a „kudarcok” mögött elsősorban az erő-források kimerülése, illetve az erőforrások túlhasználatából fakadó környezeti katasztrófák állnak. Ezek a krízishelyzetek akkor lesznek igazán súlyosak, ha az adott társadalmak nem képesek szükségleteiket és társadalmi-gazdasági tevékenységeik feltétel-rendszerét más – akár külső – erőforrásokkal helyettesíteni, kiegészíteni vagy pótolni, és az egyre intenzívebben jelentkező kihívásokra adott válaszok összességében nem bizonyulnak eredményesnek.
A könyvben szereplő példák alapján csupán remélni lehet, hogy a jövőben az emberi közösségek, társadalmak komolyabb negatív visszacsatolások nélkül is tudnak tanulni a korábbi hibás döntésekből, és képesek hosszabb távon is fenntartható gazdasági-társadalmi rendszereket kiépíteni és működtetni.
Az „Összeomlás” című könyvet, és természetesen Diamond más, magyar nyelven is elérhető munkáit (Miért élvezet a szex?; A harmadik csimpánz felemelkedése és bukása; Háborúk, járványok, technikák, A társadalmak fátumai; A világ tegnapig) csak ajánlani tudom minden, a világ dolgai iránt nyitott olvasónak.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2014. november 19-én szerda, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
(Forrás: Dr. Zádori Iván dékánhelyettes, PTE Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar, Dékáni Hivatal)
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!