Számos olyan könyv van, amely valami miatt közel áll hozzám, és nem könnyű egyet ki-emelni ezek közül. Ha mégis, akkor a Quo vadis-t választanám. A közhiedelemmel ellen-tétben Henryk Sienkiewicz (1846-1916) lengyel író nem e regényéért kapta 1905-ben az irodalmi Nobel-díjat, hanem „kimagasló elbeszélő képességéért”. Ez természetesen sem-mit nem von le a regény rangjából. Egy regény mindenkinek más okból nyerheti el a tetszését, szerintem a Quo vadis sikere abban lehet, hogy mindenki megtalálhatja benne azt, amit egy epikus műben szeret.
A Quo vadis egyszerre egy történelmi korszak tablója, az örök zsarnok és zsarnokságának jellemrajza, a korai kereszténység kibontakozásának elbeszélése, végül, de korántsem utolsó sorban egy nem mindennapi szerelem története. És még sok egyéb más is. A regény kulcsszava – talán – a kötelesség. Mi az, amit adott helyzetben tenni kell, mert az a jó és a helyes cselekedet. Erre utal a cím is: hova mész? Jézus kérdezi ezt Szent Pétertől, utalva arra, hogy bizonyos körülmények között a vértanúság kötelességét is vállalni kell.
Számomra mindez együttesen adja e műnek az erényét, egyediségét. Ennél persze rövidebben is megfogalmazhatom, hogy miért a kedvencem: megindító, szép olvasmány.
A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2014. november 19-én szerda, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!
(Forrás: Dr. Fábián Adrián egyetemi docens, tanszékvezető, PTE Állam- és Jogtudományi Kar, Közigazgatási Jogi Tanszék)
Engedélyezi, hogy összegyűjtsük és felhasználjuk az adatait, ezáltal személyre szabhassuk az Ön számára nyújtott szolgáltatásainkat?
Állítsa be az Ön számára elfogadható viselkedési módokat vagy látogassa meg e célból létrehozott bővebb információt tartalmazó oldalunkat, hogy tájékozódjon a lehetőségeiről!