Mindenkép(p)en olvasunk

Kiadó:
Cartaphilus
ISBN:
978-963-266-190-2
Kiadás éve:
2011
Mű a katalógusban:

Szívjószág

Öt éve kapott irodalmi Nobel díjat a bánáti sváb születésű Herta Müller a címben szereplő művéért, illetve azért a munkásságért, amit romániai német nemzetiségű íróként alkotott. Ceausescu diktatúrája a nemzetiségekhez tartozókat közismerten legalább kétszeresen nyomta el a többségi román nemzethez tartozókhoz képest: nem ”csak” mint szabad polgárt, hanem mint nemzeti kisebbséghez tartozókat is. Ez az állampolgári és nemzetiségi elnyomás (innen nézve legalábbis) hasonló volt a romániai magyarok és németek esetében. A kétféle elnyomásból a hangsúlyt Herta Müller az egyéniség, a szabad gondolkodás és a szabad véleménynyilvánítás elnyomására, a kisstílű, a személyiséget és a fizikumot egyaránt felőrlő szabadságelvonásra helyezi.



Dr. Cseresnyés Ferenc politológus-történész, egyetemi docens, PTE Állam- és Jogtudományi Kar, Politikatudományi és Társadalomelméleti TanszékEbben a megközelítésben a romániai német szereplők sem annyira németségükben (bár ennek is karakteres súlyt ad), mint inkább hétköznapi emberségükben, gyengeségeikkel, hibáikkal és természetesen erényeikkel és (kissé eltorzult – lásd a címet!) személyiségükkel jelennek meg.

A baráti kör sorsa és romániai megaláztatásaik elbeszélése érezhetően nem volt egyszerű kihívás Herta Müller számára. Mintegy keretként könyve első és utolsó mondatának ezt a mondatot írta: „Ha hallgatunk, kellemetlenné válunk, ha beszélünk nevetségessé.” Hálás vagyok neki, hogy a Szívjószág megírásával megkockáztatta a nevetségessé válást. Magyarként és egykori Kádár-rendszer alattvalóként aligha érezhetünk olvasás közben nevetési ingert, de szánakozási késztetést sem. Sokkal inkább szomorú és dacos szolidaritást. (Ettől még lehet persze, hogy a nyugati Németországban – az elismerés ellenére – sokan reagáltak Herta Müller félelmének megfelelően). A Szívjószág (eredetiben: Herztier) jó tankönyv lehetne a Hogyan legyünk tudatos és aktív demokraták? című egyetemi kurzuson.

A könyvajánló a PTE Egyetemi Könyvtára által a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban 2014. november 19-én szerda, 15 órakor megnyílt "MindenKép(p)en Olvasunk!" című olvasást népszerűsítő fotókiállításra készült!

(Forrás: Dr. Cseresnyés Ferenc politológus-történész, egyetemi docens, PTE Állam- és Jogtudományi Kar, Politikatudományi és Társadalomelméleti Tanszék)